A Videoton a korábbi válságokon edződve lábalt ki a mostani válságból – mondta Sinkó Ottó, a cégcsoport vezérigazgatója a Gyáriparosok Szövetsége megyei ülésén.
A cégvezető a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) Fejér Megyei Szervezetének rendezvényén számolt be tapasztalataikról. A szervezet fő feladatai közé tartozik a döntéshozókkal való konzultáció, de az is, hogy a tagoknak hasznos információkat biztosítsanak – mondta a csütörtök estébe nyúló rendezvényen Förhécz Imre, az megyei szövetség elnöke.
- A globalizáció a piacgazdaság minőségileg új, de szükségszerű lépcsője, nagyon mély folyamat, amely az egész világot érinti, olyan rendszer, ami a jelek szerint átalakításra szorul. A válságok ennek az új világrendnek a pubertáskori tünetei, a válságokkal velünk élnek majd a jövőben is – mondta Sinkó Ottó.
A szakember a krízis fő okának azt tartja, hogy a fejlett országok mások – főleg a távol-keleti és a nyersanyagban vagy energiahordozókban bővelkedő országok – terhére eladósodtak.
A Videoton – a két korábbi, az 1993-as és a 2000-es válságon edződve – jó adottságokkal kerül bele ebbe a forgószélbe. Vállalati kultúrája része lett addigra a fejlett kockázatkezelés, az eredmény és költségcentrikus szemlélet – mert a lényeg nem az, hogy menjen a szekér – és a transzparencia, azaz az átláthatóság. Nagy előny az is, hogy a felsővezetésben ott vannak a tulajdonosok, magas fokú diverzifikáltság és egymásra épülő technológiák jellemezték a cégcsoportot – mondta.
Hatalmas jelentősége volt annak is, hogy a Videoton jelentős, 72 milliárd forintos saját tőkével, 8 milliárd forintnyi szabad készpénzállománnyal rendelkezett, hitele nem volt és három évre előre le voltak védve bevételei az árfolyamingadozásokkal szemben – tette hozzá.
A cégnél a munkatársak is rendkívüli erőfeszítéseket tettek, hiszen a létszám megőrzésének feltétele a válság elején a csökkentett munkaidő volt. Az emberek a cégnél egyre többet dolgoznak azért a pénzért, amiért korábban – fogalmazta meg elismerően.
Forrás: Klecska Ernő (feol.hu)